Gymnázium Na Pražačce
   
Velikost písma

Výměnné pobyty Tercie D

Tisk

Celé to začalo dne 23. června na autobusovém nádraží před Fantovou kavárnou. Po pár stydlivých a poněkud vyděšených pohledech jsme si naše nové německé kamarády ze Schwäbisch Gmündu odvezli domů.

Víkend byl ve znamení programu, který jsme si pro Němce vymysleli sami. Mnoho z nás vyrazilo na Petřín, někdo odcestoval do vzdálenějších končin (výlet na Ještěd). Nechyběly ani různé sporty, například golf. Od pondělí do čtvrtka jsme měli společný program. Vydali jsme se na Pražský hrad, navštívili pražskou ZOO, plavili se na Vltavě na šlapadlech, zhlédli jsme představení Křižíkovy fontány a nemohl chybět ani výlet na Karlštejn. Jedno dopoledne jsme strávili ve škole prací na projektech věnovaných Petru Parléřovi, Karlu IV. a gotice. Měli jsme ale pocit, že víc než různé pamětihodnosti naše hosty zaujal výprodej v Palladiu.

Léto uteklo jako voda a v září jsme v doprovodu paní profesorky Trunečkové a pana profesora Klímy vyrazili do Schwäbisch Gmündu. Cestu vlakem jsme si zpříjemňovali originálním zpěvem a hraním na kytaru, do kterého se zapojil i pan Klíma. Dokonce jsme díky hudbě našli společnou řeč i s německým průvodčím turecké národnosti, který se nás nejdřív pokoušel podplatit, abychom už konečně přestali zpívat, ale nakonec to nevydržel a taky si zahrál. Spojení nebylo právě optimální, ale ani po čtyřech přestupech se nám dobrá nálada nevytratila. Až na dvě spolužačky, které zapomněly na poslední chvíli vystoupit, jsme všichni šťastně dorazili do našeho cíle.

Po dvou dnech v rodinách jsme společně navštívili radnici, kde nás vřele uvítal starosta, a prohlédli jsme si střed města a jeho historické památky. Čekalo nás i setkání s naším starým známým Petrem Parléřem. Pak přišel na řadu dost náročný úkol. Měli jsme si sami uvařit oběd – špecle s hrachovou kaší a párkem. Všechny nás to bavilo, i když v našem podání špecle nevypadaly dvakrát vábně, asi by to chtělo delší trénink. Další den jsme se jeli podívat do Stuttgartu – několik hodin jsme strávili v muzeu automobilů značky Porsche, vyšplhali jsme na vyhlídkovou věž (jeli jsme výtahem), a pak jsme měli rozchod na hlavní stuttgartské třídě Königstraße.

Zúčastnili jsme se také vyučování v gymnáziu Hanse Baldunga, kde jsme následkem náročného programu dokázali usnout během hodiny matematiky rovnou v první lavici. Večer jsme se odreagovali na bowlingu (někteří mají modřiny na nohou ještě teď, protože i bowlingové koule podléhají zákonu gravitace :-) ). Poslední den před odjezdem jsme si udělali výšlap na místní vrchol, kde jsme si během přestávky na svačinu vyzkoušeli pád důvěry. Všichni ho šťastně přežili, takže jsme se na závěrečné grilovačce v blízké vesnici Lindach sešli v plném počtu.

Výměnný pobyt byl určitě milým a užitečným zpestřením výuky němčiny. Kromě toho jsme se trochu seznámili se způsobem života v Německu a poznali tamější kulturu. Díky společně strávenému času se zlepšily i vztahy v kolektivu. Zkrátka a dobře, byl to zážitek, na který jen tak nezapomeneme.

Za Tercii D Kristýna Dohnalová

Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012 Výměnné pobyty Tercie D :: 2012