Gymnázium Na Pražačce
   
Velikost písma

Praktika v Německu

Tisk

Od 14. do 27. dubna se 15 studentů z naší školy zúčastnilo prvního ročníku projektu, který umožňuje českým studentům zúčastnit se praktik v Německu. My jsme navštívili město Gießen, které leží ve středním Hesensku. Celý pobyt by se dal rozdělit do dvou částí – praktika a návštěva školy. Kromě toho, že jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak to chodí v německých školách (konkrétně na Liebigschule v Gießenu), jsme poznávali i okolí města a město samotné.

První den, neděli 14.4, jsme odjeli v ranních hodinách od školy a po osmihodinové cestě jsme byli na místě. Pocity asi každého z nás byly smíšené, na jednu stranu jsme se všichni těšili na 14 nádherných dní, na druhou jsme se strachovali setkání s našimi německými rodinami, které jsme prozatím znali jen z mailů. Myslím, že můžu říct za všechny, že obavy byly zbytečné. Všechny rodiny byly skvělé. Nedělní odpoledne jsme každý strávili jinak, ale všichni jsme se seznamovali s našimi novými rodinami.

V pondělí nás čekalo slavnostní přivítání na škole a následně jsme se vydali na prohlídku místní radnice, kde nás provedl dokonce sám starosta. Ten nám dělal průvodce i poté při prohlídce města. Před obědem jsme se stihli jít ještě na chvíli podívat na výuku. Po obědě, který pro nás byl nachystán ve škole, jsme se šli podívat na vystoupení školního sboru 5. a 6. tříd. Pak už jsme pospíchali do divadla, kde pro jsme absolvovali prohlídku a workshop. V rámci workshopu jsme si vyzkoušeli paruky, kostýmy i stání na zdejším jevišti.

V úterý jsme celý den navštěvovali výuku. Naši němečtí partneři byli z různých tříd, a tak jsme byli ve třídě jen po malých skupinkách. Odpoledne jsme strávili opět s našimi rodinami.

Středa byla ve znamení prezentace. Abychom představili naši vlast v celé její kráse, měli jsme z Prahy připravenou prezentaci, která popisovala Česko, Prahu a naši školu. Tuto prezentaci jsme za celý den prezentovali celkově třem skupinám německých studentů. Po obědě jsme navštívili Frankfurt nad Mohanem. Odpoledne jsme absolvovali prohlídku města a večer nás čekal koncert klasické hudby v tamní opeře.

Čtvrtek byl prvním dnem, kdy jsme navštívili podniky, ve kterých probíhala naše praxe. Na praxi jsme byli až do úterý. Skoro každý jsme pracovali jinde a naše umístění bylo většinou vybrané podle motivačního dopisu, který jsme psali před odjezdem. Někdo pracoval ve školní družině, v lékařské praxi, jiný zase v muzeu či divadle, další například v obchodě s domácími potřebami nebo třeba u architekta.

V úterý večer, když už jsme všichni skončili ve svých praxích, jsme všichni společně navštívili basketbalový zápas Gießenu proti Oldenburgu. Gießen sice i přes naše urputné fandění prohrál, ale to nám zážitek rozhodně nemohlo zkazit.

Ve středu jsme byli na přednášce o třech středohesenských univerzitách, kde nám byly prezentovány možnosti studia pro zahraniční studenty, což bylo pro řadu z nás velmi atraktivní téma. Potom jsme ještě na chvíli navštívili výuku.

Ve čtvrtek jsme navštívili naposledy školní výuku, protože v pátek nás čekala návštěva tamního lezeckého centra, se kterým se ta naše mohou jen těžko srovnávat. Páteční odpoledne jsme strávili společně všichni společně ve škole při kávě a sladkostech a užívali si poslední chvíle před odjezdem, protože v sobotu ráno jsme už museli jet zpět do Prahy.

Těchto čtrnáct dní nemůžu hodnotit jinak než velmi kladně. Kam jsme přišli, tam nás srdečně vítali, rodiny se o nás skvěle staraly a program byl taky moc příjemný. Tímto bych za všechny účastníky chtěla poděkovat všem, co se podíleli na organizaci tohoto projektu. A pokud se vám ostatním někdy v budoucnu naskytne příležitost účastnit se praktik v Německu, tak určitě neváhejte!

Marie Stará

 

Praktika v Německu :: 2013 Praktika v Německu :: 2013 Praktika v Německu :: 2013 Praktika v Německu :: 2013