Gymnázium Na Pražačce
   
Velikost písma

Exkurze 1.D v ÚOCHB – Širokospektrá antivirotika proti RNA virům

Tisk

Dne 4. 11. navštívila třída 1.D Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) v Praze-Dejvicích.

Tento ústav je mezinárodně respektovanou vědeckou institucí a jedním z nejúspěšnějších výzkumných pracovišť v ČR. K nejviditelnějším praktickým výsledkům výzkumu patří léčivé přípravky. V současnosti se po celém světě vyrábí více než 15 různých léků založených na patentech ÚOCHB. Těmi nejznámějšími jsou antivirotika vzešlá z výzkumu světoznámého vědce a profesora Antonína Holého (léky v boji proti HIV, žloutence typu B).

 

V laboratoři, kterou jsme navštívili, se vědci zabývají vývojem nových látek působících proti virům RNA. Dozvěděli jsme se, že mezi tyto viry řadíme původce nejčastějších onemocnění jako je např. rýma, ale také závažnějších onemocnění – např. virus Zika, hepatitida C, SARS. V průběhu exkurze jsme sledovali prezentaci s názornými obrázky, vše bylo doplněno detailním vysvětlením, jak viry v lidském organismu působí. Dále nám bylo předvedeno prakticky, jakými metodami je možné vytvářet léčiva proti virům. Některé metody práce jsme již znali, např. chromatografii, destilaci, zahřívání a ochlazování. Dozvěděli jsme se, že na světě zatím neexistuje žádné širokospektré antivirotikum, které by působilo proti více onemocněním najednou. A také jsme se dozvěděli, že trvá minimálně 15 let, než se připravený a ověřený lék dostane mezi veřejnost.

Některým chemickým názvům jsme sice nerozuměli, avšak pracovníci ústavu byli velmi ochotní a vysvětlili nám vše, co nás zajímalo.

Exkurze se nám všem moc líbila a udělali jsme si představu o práci ve vědeckém týmu.

Lucie Řadová, 1.D