Gymnázium Na Pražačce
   
Velikost písma

Exkurze 1.D v josefodolské sklárně

Tisk

Ve čtvrtek 20. dubna jsme se my, třída prima D, vydali na exkurzi do sklárny CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE.
Tato sklárna se specializuje na ruční výrobu barevného křišťálu s obsahem oxidu olovnatého, sídlí v Josefodole u Světlé nad Sázavou a pracují v ní opravdoví mistři.
Jeli jsme vlakem z Hlavního nádraží v Praze do Světlé nad Sázavou. Na místní vlakové stanici jsme vystoupili a šli se projít na nedaleké náměstí, neboť jsme si chtěli prohlédnout město s tradicí    sklářství. Přibližně po hodině jsme vyrazili dalším vlakem do Josefodolu. Sklárna je od vlakové stanice velmi blízko, takže jsme se ani moc nenachodili.
Když jsme vstoupili do první budovy, kde jsou umístěné pece, přivítalo nás horko vycházející z pecí. Na tomto místě se sklo foukalo pomocí píšťal.
Byli jsme překvapeni a někteří z nás si foukání skla dokonce mohli vyzkoušet (viz foto). Poté nám byl ukázán postup, jakým se nepotřebné části skla odřezávají a potřebné části se posílají do brusírny. V brusírně se ostré části, které zbyly po odřezání, uhlazují. Sklo je poté vystaveno bílé voděodolné barvě, která je používána pro orientační linky.
Linky jsou potřebné v dalším kroku výroby, kde se do skla vybrušují krásné tvary, obrazce či ornamenty. Zde to však ještě nekončí. Je potřeba sklo chemicky vyčistit kyselinou a poté ho pozlatit. Do zlatírny nás nepustili, abychom se nenadýchali nebezpečného zlatého prachu. Hotové výrobky, které nám byly ukázány, byly velice pěkné. Tato sklárna má svou prodejnu i v Praze – u Staroměstského náměstí.
Exkurze ve sklárně rychle uběhla a my jsme se bohužel museli rozloučit a vyrazit zpátky do Prahy. Návštěva sklárny nám přinesla mnoho nových znalostí a krásný zážitek.
Karel Mařík a Tobiáš Bednář