Gymnázium Na Pražačce
   
Velikost písma

Exkurze do Drážďan 11. 5. 2017

Tisk

Letos v květnu jsme se s paní profesorkou Jolankou Kahounovou a Mášou Černou-Pivovarovou vypravili do Drážďan na třídní exkurzi za uměním.
Celá tato expedice se nesla v dosti krušném duchu.
Hned ráno jsme přišli o jeden článek naší party, ve chvíli, kdy naše spolužačka nebyla vpuštěna to autobusu, jelikož s sebou neměla občanský průkaz. V ten moment jsme hořce zaplakali. Deset ran egyptských se na nás začalo snášet a toto byla první z nich.
Po zdánlivě klidném výjezdu jsme byli před hranicemi náhle obklíčeni. Policisté se psy vtrhli do autobusu, vyházeli nás ven a hledali drogy. Nevěděli však, že naší jedinou drogou je umění. Třásli jsme se strachy, někteří brečeli a pokoušeli se volat domů. Policisté naši drogu naštěstí neodhalili a nechali nás jet dál, vstříc dalším zážitkům.
Rány neustávaly. V Drážďanech jsme nastoupili do špatné tramvaje, která nás zavezla na umělecky nehodnotnou drážďanskou periferii. Poté, co jsme konečně nalezli správnou tramvaj, nás zkontroloval revizor.
Přeplněni euforií a adrenalinem jsme se vhrhli do galerie Zwinger. Přednášky paní profesorky Pivovarové byly excelentní, obrazy dechberoucí a celá galerie obecně moc krásná. Jenže rány ne a ne ustat.
K našemu hlubokému žalu byl obraz Dívka čtoucí dopis od Vermeera, na který jsme se všichni velmi těšili, právě restaurován. Následovala krátká pauza, obohacená o výtečný oběd, po které jsme pokračovali ve své výpravě za uměním. Cesta nás zavedla do Galerie moderního umění. Opět skvostné obrazy a skvělé přednášky.
Znaveni kulturou jsme se dobelhali na autobusovou zastávku. Ale co čert nechtěl, náš autobus měl téměř dvě hodiny zpoždění. Nakonec naštěstí dorazil, jenže nám v něm nedali ani kávu!
I přes všechny útrapy jsme si výlet náramně užili a příště se rádi znovu někam vydáme. Oběma profesorkám moc děkujeme.
Kvinta C