Gymnázium Na Pražačce
   
Velikost písma

IQ Landia

Tisk

V úterý 4.9. 2017 ráno se naše třída, nyní už Sexta A, sešla na autobusovém nástupišti na Černém Mostě a vyrazila směrem Liberec, kde se nachází centrum IQ Landia.
Kdo toto centrum nezná, rychle ho představím: je to pětipatrová budova plná místností s exponáty, které nějak souvisí s vědou, ať už se jedná o lidské tělo a smysly, naši zeměkouli, fyziku, chemii, a podobně. Rozhodně je to místo, které stojí za návštěvu, pokud vás zajímá, jak fungují věci ve světě a v našem těle.
Po příjezdu jsme dostali v budově na chvíli rozchod, abychom si začali procházet výstavní místnosti. Nejlepší na celé IQ Landii je to, že si hodně exponátů můžeme sami vyzkoušet a tím si pak dané principy lépe zapamatujeme. V 10:00 začal náš program – rozdělili jsme se do osmi skupin a každá skupina se vystřídala u osmi stanovišť, která se vždy nějak týkala radioaktivity. Například jsme zjišťovali, které materiály zastaví alfa záření, nebo jestli vzdálenost a tloušťka stěny, která nás odděluje od radioaktivního předmětu, může ovlivnit naše případné poškození. Po skončení programu jsme dostali pauzu na oběd, který jsme si mohli koupit v jídelně uvnitř budovy. Dále následovala science show, kde nám byly předvedeny různé efektní chemické pokusy. Hned potom nás čekala přednáška, týkající se elektřiny. Pak už zbývalo jen několik málo minut na prohlédnutí posledních místností a v šest hodin jsme unavení, ale zároveň plní dojmů a nových vědomostí vyrazili zpět do Prahy. Za celou třídu mohu říct, že tato exkurze byla velmi poučná a pomohla nám lépe si představit skutečnosti, o kterých se ve škole učíme jen teoreticky.
Pavlína Vincurová, Sexta A